gbspeedway.com


European U21 Championship - 2019


Saturday July 6th 2019: Nagyhalasz - European U21 Qualifier 2

Top 5 qualify for final

1st - Jan Kvech, 2nd - Petr Chlupac, 3rd - Artjoms Trofimovs


Jan Kvech
Czech Republic
2, 3, 3, 3, 3
14
Petr Chlupac
Czech Republic
2, 2, 2, 3, 3
12
Artjoms Trofimovs
Latvia
3, 3, 3, 2, X
11
Wiktor Lampart
Poland
2, X, 3, 3, 2
10
Daniil Kolodinski
Latvia
1, 3, 3, 1, 2
10
Kacper Pludra
Poland
0, 2, 2, 2, 2
8
+3
Dennis Fazekas
Hungary
3, 2, 1, 1, 1
8
+2
Mateusz Bartkowiak
Poland
1, 2, 1, 3, 1
8
+1
Nick Skorja
Slovenia
3, 3, X, 2, N
8
+F
Richard Geyer
Germany
1, 0, 2, 1, 3
7
Pavel Nagibin
Russia
2, 1, 0, 0, 3
6
Marko Lewiszyn
Ukraine
3, X, X, 2, 0
5
Jernej Hribersek
Slovenia
1, 1, 2, 0, 1
5
Andrei Popa
Romania
0, 1, 0, 0, 2
3
Mark Barany
Hungary
F, 0, 1, 1, 0
2
Jakub Valkovic
Slovakia
0, 1, T, 0, 0
1
Nazar Tkaczuk (res)
Ukraine
T, 1
1

Ht 1:
Artjoms Trofimovs, Wiktor Lampart, Jernej Hribersek, Mark Barany (f).
Ht 2:
Marko Lewiszyn, Pavel Nagibin, Richard Geyer, Kacper Pludra.
Ht 3:
Dennis Fazekas, Petr Chlupac, Daniil Kolodinski, Jakub Valkovic.
Ht 4:
Nick Skorja, Jan Kvech, Mateusz Bartkowiak, Andrei Popa.
Ht 5:
Artjoms Trofimovs, Mateusz Bartkowiak, Jakub Valkovic, Marko Lewiszyn (f.exc).
Ht 6:
Jan Kvech, Petr Chlupac, Jernej Hribersek, Richard Geyer.
Ht 7:
Nick Skorja, Dennis Fazekas, Pavel Nagibin, Mark Barany.
Ht 8:
Daniil Kolodinski, Kacper Pludra, Andrei Popa, Wiktor Lampart (f.exc).
Ht 9:
Artjoms Trofimovs, Richard Geyer, Dennis Fazekas, Andrei Popa.
Ht 10:
Daniil Kolodinski, Jernej Hribersek, Marko Lewiszyn (f.exc), Nick Skorja (f.exc).
Ht 11:
Jan Kvech, Kacper Pludra, Mark Barany, Nazar Tkaczuk (exc.tapes), Jakub Valkovic (exc.tapes).
Ht 12:
Wiktor Lampart, Petr Chlupac, Mateusz Bartkowiak, Pavel Nagibin.
Ht 13:
Jan Kvech, Artjoms Trofimovs, Daniil Kolodinski, Pavel Nagibin.
Ht 14:
Mateusz Bartkowiak, Kacper Pludra, Dennis Fazekas, Jernej Hribersek.
Ht 15:
Petr Chlupac, Marko Lewiszyn, Mark Barany, Andrei Popa.
Ht 16:
Wiktor Lampart, Nick Skorja, Richard Geyer, Jakub Valkovic.
Ht 17:
Petr Chlupac, Kacper Pludra, Nazar Tkaczuk, Artjoms Trofimovs (f.exc), Nick Skorja (f.ns).
Ht 18:
Pavel Nagibin, Andrei Popa, Jernej Hribersek, Jakub Valkovic.
Ht 19:
Richard Geyer, Daniil Kolodinski, Mateusz Bartkowiak, Mark Barany.
Ht 20:
Jan Kvech, Wiktor Lampart, Dennis Fazekas, Marko Lewiszyn.
Run-off (6th):
Kacper Pludra, Dennis Fazekas, Mateusz Bartkowiak, Nick Skorja (ns).


Points Key:   

X = excluded, T = excluded (tapes), M = excluded (two minutes), R = engine failure or retirement, N = non‑starter, DNR = did not ride in meeting

Heats Key: 

f.exc = excluded (fell), exc = excluded, exc.tapes = excluded (tapes), exc.2mins = excluded (two minutes), ret = engine failure or retirement, exc.unf = excluded (unfair riding), f.ns = fell (non‑starter in re‑run), ns = non‑starter



gbspeedway.com